South London Schools F.A. - Playing for fun in the pursuit of excellence

Schools Competitions 2019/20

Due to the Covid Virus outbreak only one competition was completed,

Kenton under 12's  5 a sides
Played at Millwall Community
Winners - Kingsdale
SE England Regional Finalists

Schools Competitions 2018/19

Under 11's Magazine Cup
Rosendale defeated Goose Green 2-1 

Under 12's Fred Newton final 
Kingsdale defeated Bacons College 3-0

Under 13's  Benzie Shield 
Kingsdale defeated St Thomas the Apostle 6-2

Under 14's Riches Shield
Kingsdale defeated Harris East Dulwich 4-2                         Planatos Academy
Under 15's S E London Shield 
Planatos defeated Harris East Dulwich 3-2 aet

Under 16's Caedmon Trophy
Evelyn Grace defeated
 City of London 5-2



             Evelyn Grace
Under 19's Arthur Barnes Trophy

St Thomas the Apostle defeated
                                             Charter North 3-2

 Under 12's Ronald boys 5 a sides Cup
Kingsdale-champions

Under 12's Kenton girls 5 a sides Cup                  St Thomas the Apostle
Kingsdale- champions

Under 11's Executive 7 a side                                            
St Julians


Schools Competitions 2017/18

Under 11's Magazine Cup
St John and St Clements defeated Vauxhall Wyvil 3-2

Under 12's Fred Newton final
Kingsdale defeated  Bishop Thomas Grant 15-1

Under13's Benzie Shield
Kingsdale defeated Harris East Dulwich

Under 14's Riches Shield
Kingsdale defeated Harris East Dulwich 5-4 on penalties after 2-2 draw

Under 15's S E London Shield
Evelyn Grace defeated City of London 2-1
                                                                                           Charter North
         Under 16's Caedmon Trophy                   
Charter North  defeated
                                    Harris East Dulwich 2-1

Under 19's Arthur Barnes Trophy
St Thomas  the Apostle defeated
                                            Charter North 5-2

Under 12's Ronald boys 5 a sides Cup    
Kingsdale -Champions                              

                                          ESFA  National Champions
Under 12's Kenton girls 5 a sides
City Heights   Under 11's Executive 7 a sides

Under 11's Executive 7 asides
St Mary's

 
 Schools Competitions 2016/17

Under 11's Magazine Cup
Francesca Cabrini defeated Rosendale 5-1

Under12's Fred Newton Final
Kingsdale defeated Charter East 4-0     

Under 13's Benzie Shield
Kingsdale defeated St Thomas the Apostle 2-1

Under 14's Riches Shield
Evelyn Grace defeated University Academy Engineering 5-2 aet

Under15's S E London Shield
London Nautical defeated St Thomas the Apostle 2-1

Under 16's Caedmon Trophy

St Thomas the Apostle defeated
                                             Evelyn Grace 1-0

Under 19's Arhtur Barnes Trophy
Southfields Academy defeated Graveney  3-0 








Under 12's Ronald boys 5 a sides Cup
St Thomas the Apostle -Champions

Under 12's Kenton 5 a sides Cup
Kingsdale- Champions

Under 11's Executive boys 7 a sides
Loughborough - County Champions

Under 11's Executive girls 7 a sides
Streatham Well-County Champions



 Schools Competitions 2015/16

Under 11's Magazine Cup

St John's and St Clements 2 Francesca Cabrini 2
                shared trophy

Under 12's Fred Newton Trophy

London Nautical 2 Kingsdale 1
                         Under 13's Benzie Trophy
                                         London Nautical
                              Elmgreen 3 Evelyn Grace 2
      
Under 14's Riches Trophy
                                                                           Elmgreen
St Thomas the Apostle 1 London Nautical 1
      (St Thomas won 5-4 0n penalties)

Under 15's S E London Shield

Kingsdale 2 East Dulwich 1

Under 16's Caedmon Trophy
                                                                                                                                     Kingsdale
London Nautical 3 East Dulwich 2

Under 19's Arthur Barnes Trophy

Graveney 6 Southfields 2


Under 12's Ronald boys 5 a sides Cup
                                                                                                                              Graveney                                                              
St Thomas the Apostle-Champions
St Thomas the Apostle
Under 12's Kenton girls 5 a sides Cup

Walworth
                                            Walworth                                                


Under 11's  Executive 7 a side

St John's and St Clements


                                                                                                                                              
                                                                                St John's and St Clements



Schools Competiton 2014/15


Under 11's Magazine Cup

 St Bernardettes  2  Wyvil-Vauxhall 1

Under 12's Fed Newton Cup

Planatos Academy 2 Lambeth Academy 0
                                                                         Planatos Academy

Under 13's Benzie Shield

  Walworth 4 London Nautical 3

       

  



Under 14's Riches Trophy


               Walworth 
                                        Evelyn Grace  Academy 3 Elmgreen Academy 1
                                                                                Evelyn Grace
                                                                       
           

Under 15's S E London Shield
 
London Nautical 5 St Thomas the Apostle 2
 




Under 16's Caedmon Trophy

Lillian Baylis 2 Bishop Thomas Grant 1 (aet)
                      
     London Nautical

Under 19's Arthur Barnes Trophy

Lambeth Academy 3 Southfields 0





                     Lillian Baylis      

The Under 12's Ronalds 
boys 5 a side Trophy 
          Lambeth Academy
                                                                            Kingsdale-champions

Under 12's Kenton girls 5 a sides Trophy
 
Graveney - champions

Under 11's 7 a sides

Brunswick Park-champions




  


                              Schools Competitions 2013/14


Under 11's Magazine Cup
Oliver Goldsmiths 8 St Mary's 5

Under 12's Fred Newton Cup
Kingsdale 8 Evelyn Grace 1



               Oliver Goldsmiths       
Under 13's Benzie Shield
Sacred Heart 2  Evelyn Grace 1
                                                                                                       Kingsdale u 12's
 
Under 14's Riches Shield
London Nautical 2 East Dulwich 1

Under 15's S E London Shield
Kingsdale 3 Elmgreen 1

Under 16's Caedmon Trophy
Kingsdale 2 East Dulwich 1
                                                                                                                Sacred Haert      
Under 19's Arthur Barnes Trophy
St Francis Xavier 2 Chater 0

Under 12's Ronald boy's 5 a sides
Bishop Thomas Grant champions
                                                                                                               


                                                             Bishop Thomas Grant                     
                                                                 

 
 



       Schools Competition  2012/13 
 
Most finals were close affairs
    The Magazine Cup Under 11
       2012 winner: Oliver Goldsmith
 
Final:
 Brunswick Park 3 Fenstanton 2
 
 
  The Fred Newton Under 12
2012 winner: Kingsdale

 Final:
London Nautical 1 St Thomas the Apostle 0                    Brunswick Park                                                                                                                                                                                                  
Benzie Shield Under 13
 2012 shared winners: St Thomas the Apostle
 and East Dulwich Academy 

Final:
London Nautical 3 E Dulwich Academy 2
          
           
  Riches Shield Under 14          London Nautical u 12's
2012 winners: Kingsdale 

Final
Kingsdale 3  Bishop Thomas Grant 2
 



         London  Nautical u 13's


 S E London Shield Under 15
2012 winners: Kingsdale

 Final:
Kingsdale 5 East Dulwich 0


 
                                            
                                                                              Kingsdale u 15's
    Arthur Barnes Trophy Under 19
         Winners 2012 London Nautical Final:

                            Final: 
         St Francis Xavier 3 Walworth 1 
                       
 Under 12's 5 a sides
 
        Boys Champions: Sacred Heart
                 Regional finalists              
       Girls Champions: Kingsdale
                   
 
Under 11's 7 a sides
                                                                                     Sacred Heart 
     Boys Champions : Brunswick Park
     Girls Champions: St Bernadettes 

                                                St Bernadettes
 
 
 
Website Builder provided by  Vistaprint